logotype

Patron przedszkola


"Zadaniem wczesnego wychowania nie jest żadna szkolna nauka, lecz nauka życia. Słowa nauki tu nie wystarczą: dzieci nie słowem, lecz życiem uczyć trzeba, jak żyć mają."

Plan dnia

plan

Twoje dziecko jest pod opieką Aniołów Stróżów. Zobacz co teraz robi w przedszkolu. Nasz ramowy plan dnia uwzględnia indywidualne potrzeby i predyspozycje dzieci.

Radośnie i anielsko

Święto Aniołów Stróżów… czyli patronalne święto w przedszkolu pw. Aniołów Stróżów w Warszawie. W naszym przedszkolu – jak co roku – dzień wspomnienia Aniołów Stróżów jest obchodzony bardzo uroczyście i wyjątkowo anielsko.

Już od rana można było zauważyć, że począwszy od wejścia w szatni aż „po samą górę”, czyli salę starszaków, wszędzie widać jakieś małe, wesołe ślady stóp…

Okazało się, że nocą biegały po przedszkolu aniołowie! Siostry aż spać nie mogły! Całe przedszkole było jednym wielkim znakiem obecności dobrych duchów – i choć są one niewidzialne tego jednego dnia ich stawiennictwo było niejako namacalne.

Kto żyw – oczywiście za zgodą władz wyższych Smile - przystrajał się w anielskie odzienie, upiększał je anielskimi atrybutami takimi jak aureole czy skrzydła i … nie było człowieka, który wchodząc do przedszkola wątpił w istnienie aniołów. Każdego przybyłego do placówki – czy to małego, czy dużego – witały dwie piękne anielice (podobno anioły nie mają płci, ale te wyglądały ewidentnie na anielice), które „częstowały” gości upominkiem: lizakiem (coś dla ciała) oraz tajemniczym „Szeptem Anioła”(coś dla ducha), tj. krótkim zdaniem przypominającym o dzisiejszym wyjątkowym dniu.

Przyobleczone w ciała duchy towarzyszyły nam cały dzień – dzieci miały okazję przekonać się, czy skrzydła ułatwiają czy utrudniają aniołom poruszanie się wśród nas. Były anielskie dyskoteki do piosenki „Aniele, aniele niebieski Posłańcu”, konkurs na Anioła Dobrych Uczynków, zaś starszaki miały szansę także poznać różne oblicza aniołów – Anioła Wyrozumiałości, Anioła Prawdomówności czy Anioła Wiary… Grupie „Kwiatków Matki Bożej” (starszaki) również udało się zorganizować pochód anielski.

Święto Aniołów Stróżów

Po obiedzie udaliśmy się na spacer w naszych anielskich strojach, podczas którego – oprócz powszechnie wzbudzanej ciekawości i zainteresowania – rozdawaliśmy napotkanym przechodniom słodkie prezenty od Anioła Stróża – lizaki. Napotkani ludzie byli zdziwieni i zaskoczeni tak anielskim gronem przechadzającym się po Nowoursynowskiej – mówili żartując, że na kolędowanie chyba jeszcze za wcześnie… Jednak częstowali się lizakami i pytali o prawdziwe powody tak niecodziennego widoku. W kwiaciarni otrzymaliśmy nawet kwiaty jako wyraz wdzięczności i miłego gestu, który chyba –choć na chwilę – kierował, jeśli nie serce to chociaż myśli ku temu, co niewidzialne, co niedotykalne, co wznosi nad ziemię.

Punktem centralnym było nabożeństwo poprowadzone przez ks. Proboszcza – Adama Zelgę. Ksiądz opowiedział nam trochę o Aniele Stróżu – nawet wybrał sobie jednego ze stojących obok ochotników i – by przymnożyć sobie i innym wiary poprzez prezentację ikoniczną – wsadził sobie „na barana” owego interesanta.  Wyraźnie doświadczył, że obecność anioła stróża można odczuć (w dosłownym znaczeniu). W trakcie wspólnej modlitwy został poświęcony obraz Anioła Stróża, który następnie został umieszczony na głównym korytarzu. Chóry anielskie – jak przystało na niebiańskie głosy - w czasie nabożeństwa śpiewały z wielkim zapałem piosenkę „Aniele, aniele niebieski Posłańcu”. A kto – jako małe aniolątko – nie potrafił jeszcze dobrze śpiewać nadrabiał nie tylko miną, ale i żwawymi manewrami i skrętami ciała. Wszystko ku chwale Pana!

Anielski kiermasz

Na zakończenie dnia pełnego wrażeń czekał na dzieci i rodziców „Anielski kiermasz” (rozlokowany był od rana, ale popyt wzrastał wraz z upływającym czasem). Można było nabyć za symboliczny „anielski grosz” (dla zainteresowanych: waluta pozaziemskiego pochodzenia, mająca swoje zastosowanie- w wyjątkowych okolicznościach- także w ludzkich warunkach) wszelakiego rodzaju figurki aniołków, obrazki aniołków, kolorowanki z aniołkami (bez aniołków był jedynie różaniec).

Nasze święto się nie kończy… Choć nie mamy już anielskich atrybutów i strojów, choć wszystko wróciło do poprzedniego ładu i porządku to jednak dzieci, rodzice, pracownicy przedszkola oraz siostry – każdy z nas – otworzył się (po raz pierwszy lub kolejny) na  świat duchów – dobrych duchów, które są z nami CODZIENNIE, a jeden świąteczny dzień przypomina nam i jakoby czyni obecnym to, czego jesteśmy uczestnikami każdego dnia. Aniołowie są wśród nas! … i my bądźmy aniołami dla innych! Może bez zewnętrznych oznak, ale już poważniej, bardziej „na serio”… Być w miejscu, które dał nam Pan na ten czas: Aniołem Wyrozumiałości… Aniołem Prawdomówności… Aniołem Wiary…

Święto Aniołów Stróżów

Błogosławcie Pana aniołowie Pańscy, chwalcie Go i wysławiajcie na wieki! (por. Dn 3,58)